PODSUMOWANIE ETAPU CENTRALNEGO X OLIMPIADY WIEDZY O TURYSTYCE
W tegorocznej X Olimpiadzie Wiedzy o Turystyce organizowanej przez Instytut Geografii Miast, Turyzmu i Geoinformacji Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego przy współpracy Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystyczno-Hotelarskich w Łodzi wzięło udział ponad 3 tys. uczniów ze 142 szkół ponadpodstawowych, zawodowych i ogólnokształcących, z całego kraju. Tematem przewodnim była Turystyka miejska – w miejskiej dżungli. Do etapu centralnego zostało zakwalifikowanych 30 uczestników, którzy w etapie okręgowym uzyskali najwięcej punktów.
Etap centralny olimpiady odbył się w dniach 12–15 kwietnia 2023 r. w Łodzi. Zawody etapu centralnego poprzedziła krótka uroczystość jubileuszowa z udziałem zaproszonych gości na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. W ramach obchodów dziesięciolecia Olimpiady Wiedzy o Turystyce dokonano podsumowania dotychczasowych zawodów olimpijskich i wręczono tytuły Szkoła Finalistów oraz Przyjaciel Olimpiady. Jubileusz był wyjątkową okazją do wyróżnienia szkół, które osiągnęły edukacyjne sukcesy w kilku edycjach Olimpiady Wiedzy o Turystyce. Nadanie tytułu Szkoła Finalistów stanowiło podsumowanie osiągnięć oraz wyraz szacunku dla profesjonalizmu w kształtowaniu umiejętności i wiedzy uczniów. Przyjaciele Olimpiady swoim zaangażowaniem i pracą przyczynili się do organizacji zawodów, budowania znakomitej atmosfery podczas Olimpiady oraz popularyzacji turystyki w różnych aspektach.
Zgodnie z Regulaminem Olimpiady Wiedzy o Turystyce, etap centralny składał się z dwóch części – eliminacji i finału. Zadaniem uczestników podczas pierwszej części eliminacji było rozwiązanie testu złożonego z 40 zadań sprawdzających wiedzę i umiejętności z zakresu turystyki. W drugiej części eliminacji uczestnicy przedstawili – wcześniej przygotowaną i zgłoszoną – prezentację multimedialną związaną z tematem przewodnim aktualnej edycji olimpiady. Spośród finalistów eliminacji etapu centralnego do finału zakwalifikowanych zostało 15 uczniów, którzy uzyskali największą liczbę punktów łącznie z pierwszej i drugiej części eliminacji. Finał etapu centralnego polegał na przygotowaniu jednodniowej wycieczki po Wenecji we Włoszech zgodnie z zamówieniem kontrahenta na podstawie materiałów przygotowanych przez organizatorów (mapy, przewodniki, katalogi biur podróży, w tym także w językach obcych).
Zwycięzcą X Olimpiady Wiedzy o Turystyce zostałaAnna Listkiewiczz Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych im. Unii Europejskiej w Jeleniej Górze, która uzyskała tytuł Eksperta turystyki. W nagrodę otrzymała okolicznościową statuetkę ufundowaną przez Polską Organizację Turystyczną i płatny dwutygodniowy staż w tej organizacji oraz wyjazd na obóz młodzieżowy do Rimini we Włoszech połączony ze zwiedzaniem Wenecji
i wycieczką do Republiki San Marino, voucher na pobyt w Uniejowie, voucher do ZOO Safari w Borysewie, a także drobne upominki. Drugie miejsce zajął Jakub Małańczuk z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 3 Ekonomik w Zielonej Górzei w ramach nagrody odebrał voucher na obóz młodzieżowy do Grecji Grecka Feta m.in. z wycieczką do Parku Narodowego Góry Olimp – Leptokaria, voucher na Termy w Uniejowie, voucher do ZOO Safari w Borysewie.Trzecie miejsce zajęła Zuzanna Julia Rolbiecka z Zespołu Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych w Gdyni, która otrzymała voucher na obóz do Bułgarii – Złote Piaski z wycieczką do Nesebyru, voucher do Mandorii, voucher do ZOO Safari w Borysewie. Wszyscy laureaci i finaliści X Olimpiady Wiedzy o Turystyce zostali obdarowani atrakcyjnymi pamiątkami.
Nauczyciele przygotowujący najwyżej ocenionych uczestników otrzymali wyróżnienia m.in. pobyty weekendowy dla dwóch osób w hotelu w Kotlinie Kłodzkiej, w Hotelu Śnieżnik w Kłodzku, Hotelu Dobczyce w Dobczycach, hotelu w Łodzi.
Wszyscy uczestnicy X Olimpiady Wiedzy o Turystyce w dniach 12–15 kwietnia 2023 roku mieli zapewnione noclegi, całodzienne wyżywienie, serwis kawowo-herbaciany z ciastem, oraz liczne atrakcje jak udział w wykładzie eksperckim, warsztaty terenowe czy wycieczka.
Olimpiada Wiedzy o Turystyce jest współfinansowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Dziekana Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego.
Tegoroczne przedsięwzięcie zostało objęte licznymi patronatami honorowymi m.in. Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Marszałka Województwa Łódzkiego, Prezydenta Miasta Łodzi, Uniwersytetu Łódzkiego, Dziekana Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego, Kuratora Oświaty w Łodzi, Polskiej Organizacji Turystycznej, Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego, Łódzkiej Organizacji Turystycznej, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Patronem branżowym było biuro podróży Raftur z Łodzi, Konsorcjum Polskich Biur Podróży Trade&Travel, AS-TUR Centrum Turystyki w Jeleniej Górze, a patronem medialnym ogólnopolskie czasopismo branżowe Wiadomości Turystyczne. Firma Da Grasso ufundowała dla wszystkich uczestników zawodów etapu centralnego X OWoT i ich opiekunów gorącą pizzę oraz napoje.
Olimpiada Wiedzy o Turystyce została wpisana na listę olimpiad Ministerstwa Edukacji i Nauki, co oznacza, że finaliści Olimpiady są zwolnieni z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik obsługi turystycznej/technik organizacji turystyki. Finaliści i Laureaci Olimpiady decyzją senatów wyższych uczelni mogą być przyjmowani na studia wyższe z pominięciem postępowania rekrutacyjnego.
Uczestnicy X Olimpiady Wiedzy o Turystyce wysoko ocenili poziom merytoryczny zawodów oraz wyrazili swoje zadowolenie ze sposobu organizacji przedsięwzięcia i miejsca lokalizacji. Osiągnięte efekty skłaniają organizatorów do podjęcia działań związanych z organizacją kolejnej edycji Olimpiady Wiedzy o Turystyce.
WYNIKI ZAWODÓW ETAPU OKRĘGOWEGO X OLIMPIADY WIEDZY O TURYSTYCE
Komitet Główny Olimpiady Wiedzy o Turystyce informuje, że dostępne są wyniki zawodów etapu okręgowego X Olimpiady Wiedzy o Turystyce.
Wyniki uczestników zakwalifikowanych do etapu centralnego X OWoT znajdują się w załączniku.
Wyniki uczestników niezakwalifikowanych do etapu centralnego zostały rozesłane do ich szkół macierzystych.
Serdecznie gratulujemy uczestnikom, a opiekunom składamy podziękowania za przygotowanie młodzieży do udziału w dotychczasowych etapach zawodów.
Uczniowie zakwalifikowani do etapu centralnego X Olimpiady Wiedzy o Turystyce oraz ich opiekunowie proszeni są o zapoznanie się z wytycznymi etapu centralnego olimpiady.
Etap centralny X OWoT odbędzie się w dniach 12-15.04.2023 r. w Łodzi. Program zawodów zostanie wkrótce opublikowany na stronie https://www.geo.uni.lodz.pl/popularyzacja/owot.
Olimpiada Wiedzy o Turystyce jest współfinansowana ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.
KOMUNIKAT W SPRAWIE ORGANIZACJI I PRZYDZIAŁU SZKÓŁ DO OKRĘGÓW X OLIMPIADY WIEDZY O TURYSTYCE W ROKU SZKOLNYM 2022/2023
Etap okręgowy X Olimpiady Wiedzy o Turystyce odbędzie się 4 stycznia 2023 r. Rozpoczęcie konkursu – godzina 12.00. Czas trwania 150 minut.
Przydział szkół do okręgów X Olimpiady Wiedzy o Turystyce oraz Procedura organizowania i przeprowadzania etapu okręgowego X Olimpiady Wiedzy o Turystyce są dostępne do pobrania.
Zapraszamy Państwa nauczycieli do pracy w charakterze Członka Komitetu Okręgowego i nadzorowania pracy uczniów w czasie zawodów. Każdy nauczyciel zaangażowany w pracę Komitetu Okręgowego otrzyma stosowane potwierdzenie. Zgłoszenia proszę kierować mailem na adres owotur@gmail.com lub mariola.milewska@geo.uni.lodz.pldo 15.12.2022r.
Olimpiada Wiedzy o Turystyce jest współfinansowana ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.
WARSZTATY DLA UCZESTNIKÓW ZAKWALIFIKOWANYCH DO ZAWODÓW ETAPU OKRĘGOWEGO X OLIMPIADY WIEDZY O TURYSTYCE
Komitet Główny Olimpiady Wiedzy o Turystyce zaprasza uczestników zakwalifikowanych do zawodów etapu okręgowego X Olimpiady Wiedzy o Turystyce na bezpłatne warsztaty. Tematyka spotkań obejmuje zagadnienia związane z hasłem przewodnim X Olimpiady Wiedzy o Turystyce „Turystyka miejska – w miejskiej dżungli”. Warsztaty odbędą się on-line na platformie MS Teams w terminie od 21 listopada do 25 listopada 2022 r. w godzinach 19.00 – 20.00. Wszyscy uczestnicy otrzymali zaproszenie na adres emaila podany w Karcie uczestnika X Olimpiady Wiedzy o Turystyce.
Warsztaty mają na celu powtórzenie, utrwalenie pojęć, zwrotów i zasad organizacji turystyki. W czasie spotkania będzie można podzielić się własnym doświadczeniem i wiedzą na temat różnych form turystyki miejskiej. Udział w spotkaniach jest nieobowiązkowy.
Temat, data i godzina rozpoczęcia poszczególnych spotkań warsztatów:
- 21.11.2021 r. godzina 19.00 (Nie) jest atrakcja.
- 22.11.2022 r. godzina 19.00 Turystyka miejska czy turystyka w mieście.
- 23.11.2022 r. godzina 19.00 Nowy wymiar poznawania miasta.
- 24.11.2022 r. godzina 19.00 Oferta przewodnicka w wybranych polskich miastach.
- 25.11.2022 r. godzina 19.00 Style architektoniczne w mieście.
Olimpiada Wiedzy o Turystyce jest współfinansowana ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.
VIII KONFERENCJA NAUKOWO-DYDAKTYCZNA „TURYSTYKA MIEJSKA – W MIEJSKIEJ DŻUNGLI”
Instytut Geografii Miast, Turyzmu i Geoinformacji Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego, Komitet Główny Olimpiady Wiedzy o Turystyce we współpracy z pracodawcami branży turystyczno – hotelarskiej zapraszają nauczycieli szkół średnich na szkolenie branżowe - VIII konferencję naukowo-dydaktyczną „Turystyka miejska - w miejskiej dżungli”, która odbędzie się w dn. 19-21 października 2022 r. w Sandomierzu. Spotkanie poświęcone będzie turystyce miejskiej – hasłu przewodniemu jubileuszowej X Olimpiady Wiedzy o Turystyce.
Koszt konferencji wynosi 480 zł obejmie: 30 godzin szkolenia branżowego, w tym udział w programie merytorycznym konferencji i warsztatach, materiały konferencyjne, certyfikat uczestnictwa, ubezpieczenie NNW, 2 noclegi (w pokojach 2, 3 osobowych z łazienką), wyżywienie (2 śniadania, 2 obiadokolacje). Zgłoszenie należy przesłać do dn. 10.10.2022 r. drogą elektroniczną na adres owotur@gmail.com lub mariola.milewska@geo.uni.lodz.pl i dokonać wpłaty za udział w spotkaniu.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc o udziale w konferencji/szkoleniu branżowym decyduje kolejność zgłoszeń i wpłat.
Materiały do pobrania:
X OLIMPIADA WIEDZY O TURYSTYCE
W roku szkolnym 2022/2023 serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych turystyką uczniów i nauczycieli szkół średnich do udziału w jubileuszowej X Olimpiadzie Wiedzy o Turystyce organizowanej pod hasłem „Turystyka miejska – w miejskiej dżungli”.
Materiały do pobrania:
VIII KONFERENCJA NAUKOWO-DYDAKTYCZNA „TURYSTYKA MIEJSKA – W MIEJSKIEJ DŻUNGLI”
Instytut Geografii Miast, Turyzmu i Geoinformacji
Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego
oraz Komitet Główny Olimpiady Wiedzy o Turystyce
zapraszają
nauczycieli szkół średnich
na VIII konferencję naukowo-dydaktyczną
„Turystyka miejska – w miejskiej dżungli”
która odbędzie się w dn. 19-21 października 2022 r. w Sandomierzu.
Spotkanie poświęcone będzie turystyce miejskiej – hasłu przewodniemu jubileuszowej X Olimpiadzie Wiedzy o Turystyce.
Koszt konferencji wynoszący około 450 zł obejmie: udział w programie merytorycznym konferencji i warsztatach, materiały konferencyjne, certyfikat uczestnictwa, ubezpieczenie, 2 noclegi, wyżywienie (2 śniadania, 2 obiadokolacje).
Więcej informacji i karta zgłoszenia udziału w konferencji będzie dostępna w pierwszych dniach września 2022 r.
X OLIMPIADA WIEDZY O TURYSTYCE
W roku szkolnym 2022/2023 serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych turystyką uczniów i nauczycieli szkół średnich do udziału w jubileuszowej X Olimpiadzie Wiedzy o Turystyce, której tematem przewodnim będzie turystyka miejska, nazywana w literaturze również turystyką w mieście lub szerzej turystyką na obszarach miejskich.
Według Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO), miasta są celem większości podróży realizowanych w ciągu roku i najważniejszymi miejscami recepcji turystycznej. Osoby przyjeżdżające do miast czynią to z różnych powodów m.in. poznawczych, biznesowych, wypoczynkowych, kulturalnych, rozrywkowych, pielgrzymkowych, zdrowotnych, są często nastawione na zwiedzanie zabytków, poznanie historii i dziedzictwa, a także na uczestnictwo w wielkich wydarzeniach i festiwalach. Miasta mogą być postrzegane przez pryzmat potrzeb i preferencji turystów jako centra kultury, rozrywki, handlu, sportu itd., są bowiem bardzo zróżnicowanymi przestrzeniami wielofunkcyjnymi. Realizowane są w nich różne formy turystyki m.in. handlowa, gastronomiczna, rozrywkowa, kongresowa, kulturalna, sportowa.
Celem organizatorów jubileuszowej dziesiątej edycji Olimpiady Wiedzy o Turystyce, która zostanie zorganizowana pod hasłem „W miejskiej dżungli”, jest zainteresowanie uczestników poznaniem dziedzictwa, zabytków, architektury, tematycznych dzielnic i szlaków, a także różnymi formami aktywności turystycznej podejmowanymi w przestrzeni miejskiej, zwrócenie uwagi na cele realizowane przez turystów podczas pobytów w mieście, również weekendowych tzw. city-break, na ich uczestnictwo w różnych wydarzeniach rozrywkowych, kulturalnych, sportowych itp. Uczestnicy X Olimpiady będą mieli możliwość podzielenia się swoją wiedzą na temat różnych produktów turystycznych i form turystyki miejskiej, a zadaniem finalistów będzie zaprezentowanie własnego pomysłu „Jak sprzedać miasto?” zgodnie z koncepcją marketingu-mix.
Komitet Główny Olimpiady Wiedzy o Turystyce przyjął poniższy terminarz X edycji Olimpiady Wiedzy o Turystyce w roku szkolnym 2022/2023
- etap szkolny 30.09 – 05.11.2022 r.
- etap okręgowy 04.01.2023 r.
- etap centralny 12 – 15.04.2023 r.
Wszelkie uwagi i pytania prosimy kierować na: owotur@gmail.com lub mariola.milewska@geo.uni.lodz.pl.