Wywiad z prof. Pawłem Jokielem

Profesor Paweł Jokiel w rozmowie opowiada o swojej drodze naukowej, począwszy od marzeń o zostaniu leśnikiem, przez zainteresowanie geologią, aż do ostatecznego wyboru hydrologii. Profesor świętuje 45 lat swojej pracy naukowej.

Podczas rozmowy dowiemy się, jak prof. Jokiel nauczył się programowania w języku Basic, korzystając z pierwszych mikrokomputerów typu ZX Spectrum, oraz jak te umiejętności przekształciły się w biegłość w obszarze modeli hydrologicznych i analiz statystycznych, które są teraz nieodłącznym elementem jego pracy.

Profesor dzieli się swoimi doświadczeniami z konferencji i seminariów, w tym jednym szczególnie stresującym wystąpieniem, które ostatecznie pomogło mu pokonać strach przed publicznymi prezentacjami. Opowiada również o swoich autorytetach naukowych, które wpłynęły na jego rozwój.

Rozmowa jest pełna anegdot i ciekawostek, takich jak opowieści o zmianach, które zaszły na Wydziale Nauk Geograficznych w ciągu jego kariery. Ale przede wszystkim, skupia się na fascynacji profesora wodą – substancją, bez której, jak mówi, „człowiek nie jest w stanie nic zrobić”.

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z prof. Pawłem Jokielem, geografem i hydrologiem, który świętuje 45 lat swojej pracy naukowej. Dowiedz się więcej o pracy naukowej z perspektywy doświadczonego i oddanego badacza. 

Konferencja

W dniach 6 – 7 czerwca 2024 r odbyła się na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego Ogólnopolska Konferencja Hydrologiczna: Hydrologia i Człowiek. Interakcje i wyzwania. W imprezie wzięło udział pond 80. hydrologów i specjalistów związanych ze środowiskiem wodny, reprezentujących różne profile naukowe uczelni wyższych, instytutów naukowych oraz organów administracji państwowej. Wygłoszono 22 referaty i zaprezentowano 18 posterów. Jednak najważniejsza sesja miała miejsce na początku konferencji. Poświęcona była jubileuszowi 45-lecia pracy naukowej i 70. rocznicy urodzin profesora Pawła Jokiela. Naukowcy z różnych ośrodków, współpracownicy i uczniowie profesora wspominali kontakty z Jubilatem, podkreślali jego osiągnięcia i przekazywali moc życzeń na przyszłość. Materiały z konferencji oraz galeria zdjęć.

Notka biograficzna

Profesor Paweł Jokiel urodził się 16 kwietnia 1955 r. w Łodzi. W rodzinnym mieście przeszedł wszystkie stopnie edukacji szkolnej, a następnie podjął studia geograficzne w Uniwersytecie Łódzkim, z którym związał się później na całe naukowe życie. W 1978 r., po obronie pracy magisterskiej p.t. Odpływ podziemny w zlewni Pilicy po wodowskaz w Przedborzu, napisanej pod kierunkiem prof. Zygmunta Maksymiuka, został zatrudniony na stanowisku asystenta w Zakładzie Meteorologii, Klimatologii i Hydrografii na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UŁ.

W 1986 r. obronił w macierzystej jednostce pracę doktorską pt. Sczerpywanie się wód podziemnych hydrologicznie czynnych w zlewniach o różnych warunkach fizjograficznych, napisaną również pod kierunkiem prof. Zygmunta Maksymiuka. Wskutek uzyskania pierwszego stopnia naukowego awansował szybko na stanowisko adiunkta. W 1989 r. odbył dwumiesięczny kurs UNESCO (International Higher Hydrological Course) w Uniwersytecie im. Łomonosowa w Moskwie. W 1990 roku został zaproszony na staż naukowy do Faculty of Natural Science Comenius University oraz do SHMU i SAV w Bratysławie. Po przedstawieniu rozprawy p.t. Zasoby, odpływ i odnawialność wód podziemnych strefy aktywnej wymiany w Polsce, Rada Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu w 1996 r. nadała Pawłowi Jokielowi stopień doktora habilitowanego. Pozwoliło to w 1999 r. awansować na stanowisko profesora nadzwyczajnego UŁ, a w 2002 r. objąć kierownictwo Zakładu Hydrologii i Gospodarki Wodnej na Wydziale Nauk Geograficznych UŁ.

W 2007 r. Prezydent RP Lech Kaczyński wręczył Jubilatowi nominację profesorską, a w rok później Zakład Hydrologii i Gospodarki Wodnej UŁ stał się Katedrą.

Profesor Paweł Jokiel jest autorem/współautorem 7 książek oraz redaktorem lub współredaktorem kolejnych 6 monografii. Napisał także 114 artykułów w czasopismach naukowych i rozdziałów w monografiach monotematycznych. Opracował/zredagował 14 map tematycznych wraz z objaśnieniami. Jest również autorem/współautorem 38 innych publikacji (komunikatów, streszczeń, wywiadów). Przygotował/wygłosił 38 referatów konferencyjnych. Za osiągnięcia naukowe otrzymał łącznie 6 nagród (od I do III stopnia) Rektora UŁ. Działalność profesora Pawła Jokiela była wielokrotnie uhonorowana odznaczeniami państwowymi i wyróżnieniami: Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Medalem za Długoletnią Służbę, Złotą Odznaką Uniwersytetu Łódzkiego, Medalem UŁ „W służbie społeczeństwu i nauce” oraz Medalem na 100-lecie Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

Szczegółowe informacje o karierze zawodowej i dokonaniach profesora Pawła Jokiela można znaleźć w artykule Profesor Paweł Jokiel – życiorys wodą pisany, autorstwa E. Tomaszewskiego, który został opublikowany w Acta Geographica Lodziensia, 115/2024 i jest dostępny w Open Access’ie.