Temat projektu:
"Zróżnicowanie przestrzenne poziomu podatności gmin na powodzie w Polsce i Austrii"
Cel badań:
Głównym celem projektu jest ocena poziomu podatności gmin na powodzie oraz zaproponowanie nowego indeksu podatności, który będzie mógł być zastosowany do badań w skali lokalnej. Badania obejmą analizę ekspozycji na zagrożenia, wrażliwości społecznej oraz zdolności gmin do radzenia sobie z katastrofami.
Zespoły badawcze:
• Polski zespół (kierowany przez dr Martę Borowską-Stefańską z Uniwersytetu Łódzkiego) składać się będzie z 4 osób, w tym dra hab. Szymona Wiśniewskiego z UŁ. Ponadto w grupie tej będzie specjalista z zakresu matematyki oraz student..
• Austriacki zespół, kierowany przez dr Zahrę Dabiri z Uniwersytetu w Salzburgu, liczy 5 osób, w tym trzech pracowników oraz dwóch studentów.
Czas realizacji:
Projekt będzie trwał 3 lata, a jego start zaplanowano na styczeń 2025 roku.
Zakres badawczy:
Badania obejmą gminy z terenami zagrożonymi powodziami w Polsce i Austrii, które są narażone na powodzie o prawdopodobieństwie wystąpienia na poziomie 1%.
Projekt ten wnosi nowe podejście do badań nad zagrożeniami naturalnymi, łącząc elementy fizyczne, społeczne i środowiskowe w ocenie zagrożeń powodziowych, co pozwoli lepiej zrozumieć sposób, w jaki społeczności lokalne mogą się chronić przed katastrofami.
Zapraszamy do śledzenia postępów naszych badań na stronie Wydziału Nauk Geograficznych UŁ!