W skład zespołu autorskiego wchodzą naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego: prof. dr hab. Piotr Kittel oraz dr Łukasz Musiaka z Wydziału Nauk Geograficznych, a także dr hab. Jerzy Sikora i dr Artur Ginter z Wydziału Filozoficzno-Historycznego. Badacze zastosowali nowoczesne, nieinwazyjne i mało inwazyjne metody archeologiczne, połączone z analizami geologicznymi, geomorfologicznym i językoznawczymi kontekstu położenia grodzisk. Badania te pozwoliły odkryć nowe fakty dotyczące chronologii i funkcji grodzisk oraz ich związków z kulturami bałtyckimi, słowiańskimi i skandynawskimi.
Praca potwierdza znaczenie Dźwiny jako kluczowego korytarza komunikacyjnego w tym regionie, a także wskazuje na dalsze obszary do eksploracji badawczej.
Badania zrealizowane zostały w międzynarodowym zespole w ramach projektu INHILLDAUGAR finansowanego przez Deutsche Forschungsgemeinschaft (Projektnummer 465100096: gepris-extern.dfg.de/gepris/projekt/465100096) i Narodowe Centrum Nauki (grant nr 2020/39/G/HS3/01542: projekty.ncn.gov.pl/en/index.php) w ramach konkursu Beethoven CLASSIC4 joint project.
Pełny artykuł dostępny jest w otwartym dostępie tutaj.
Zapraszamy do lektury!