MapoFaktura 2024 - Wspólne mapowanie dla zielonej Łodzi

MapoFaktura 2024 to piąta, jubileuszowa edycja wydarzenia organizowanego przez Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. MapoFaktura to najlepsze i najbardziej łódzkie wspólne mapowanie. Wydarzenie skierowane jest zarówno do zaawansowanych edytorów OpenStreetMapy, jak i do osób, które chciałyby spróbować swoich sił we współtworzeniu największej na świecie otwartej bazy danych przestrzennych. Spotkanie rozpocznie się w piątek, 5 kwietnia 2024, o godz. 17.00 na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Kopcińskiego 31.
Uczestnictwo w MapoFakturze 2024 jest darmowe, ale wymagana jest rejestracja poprzez dostępny online formularz. Liczba miejsc jest ograniczona! Rejestracja zostanie zamknięta po wyczerpaniu się miejsc, najpóźniej 27 marca. Wszystkie szczegóły można odnaleźć na facebookowym fanpage’u MapoFaktury.
MapoFaktura 2024 krok po kroku
MapoFaktura 2024 będzie poświęcona partycypacyjnemu planowaniu przestrzennemu. Uczestnicy dowiedzą się jak wykorzystać otwarte zasoby baz danych przestrzennych i narzędzia cyfrowe aby wspólnie decydować o tym, w jaki sposób kształtować przestrzeń wokół nas. Motywem tegorocznego spotkania będzie łódzka zieleń - jedno z ważniejszych wspólnych dóbr, które decydują o jakości życia w mieście! MapoFaktura 2024 zacznie się od warsztatu na temat partycypacyjnego planowania przestrzennego. Następnym punktem programu jest szkolenie z zakresu edytowania i aktualizowania najpopularniejszej otwartej bazy danych przestrzennych - OpenStreetMap.
Z wykorzystaniem odpowiednich umiejętności programistycznych, uczestnicy wydobędą zaktualizowane informacje zawarte w OpenStreetMap do pracy z cyfrowymi narzędziami wspierającymi proces partycypacyjnego planowania przestrzennego. Praca z takimi danymi to następny krok. Wykorzystamy do tego celu otwartą i darmową aplikację QGIS. Gotowa mapa będzie podstawą do analizy stanu i dostępności łódzkiej zieleni.
Program w skrócie: 1) Partycypacyjne planowanie przestrzenne: Cyfrowa rewolucja - DEMo4PPL (Katarzyna Leśniewska-Napierała, Tomasz Napierała - Uniwersytet Łódzki); 2) Podstawowe informacje o OpenStreetMap: idea i podstawy edycji (Włodzimierz Bartczak - OpenStreetMap Polska, Dominika Armatys - TomTom); 3) tradycyjna już PIZZA; 4) Gromadzenie, przetwarzanie i analiza danych przestrzennych: wprowadzenie do Google Colab i QGIS (Łukasz Lechowski, Marta Nalej - Uniwersytet Łódzki); 5) Wspólna zielona Łódź (Katarzyna Leśniewska-Napierała, Marta Nalej, Tomasz Napierała - Uniwersytet Łódzki).
Organizatorzy i partnerzy wydarzenia
MapoFaktura 2024 to wspólna inicjatywa pracowników i studentów Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Nad wydarzeniem czuwa dr Tomasz Napierała z Instytutu Geografii Miast, Turyzmu i Geoinformacji. W tym roku tematem wydarzenia jest partycypacyjne planowanie przestrzenne. To powód, dla którego impreza odbywa się ze wsparciem międzynarodowego projektu DEMo4PPL - Digital Education Modules 4 Participatory Planning. Kolejny raz w MapoFakturę zaangażowali się niezawodni partnerzy: Stowarzyszenie OpenStreetMap Polska, Łódzka Organizacja Turystyczna oraz TomTom Polska.
GeoNight
Po raz kolejny MapoFaktura odbywa się w ramach GeoNight (Nocy Geografii). Jest to międzynarodowa inicjatywa, której patronuje EUGEO - Association of Geographical Societies in Europe. W czasie GeoNight odbywają się różnego rodzaju geograficzne wydarzenia. Ich celem jest edukacja w zakresie nowoczesnej geografii oraz promocja narzędzi przydatnych w realizacji geograficznych zadań i pasji. Dzięki GeoNight, od 2017 roku promowane są różnego rodzaju geograficzne projekty. GeoNight - której MapoFaktura jest częścią - to doroczne, najważniejsze spotkanie profesjonalistów i pasjonatów geografii.