Odkryj tajemnice Himalajów. Pasjonujące spotkanie z podróżnikiem-geografem

Miejsce wydarzenia: Narutowicza 88, 90-139 Łódź
Czas: 21 listopada 2024 (czwartek) 17:00 - 20:00

Himalaje to najwyższy łańcuch górski na Ziemi. Ten niedostępny obszar skrywa wiele tajemnic, zarówno przyrodniczych, jak i cywilizacyjnych. W ramach prelekcji „Himalaje. Geograficzne impresje z Annapurną w tle” będziecie mogli zwiedzić legendarną stolicę Nepalu, miejsce startu niebezpiecznych wypraw himalajskich, czy też poznać jedną z najwyższych gór na naszej planecie, Annapurnę. Wszystko to w otoczeniu zapierających dech himalajskich lodowców, potoków, czy wiszących mostów. Daj się porwać i odkryj „najwyższy kraniec świata”.

Oddział Łódzki PTG we współpracy z Wydziałem Nauk Geograficznych UŁ zaprasza na prelekcję „Himalaje. Geograficzne impresje z Annapurną w tle”. Wydarzenie to jest niewątpliwie jednym z najciekawszych spotkań podróżniczych tego roku. Fascynujące niuanse najwyższych gór świata zostaną przedstawione przez prof. Włodzimierza Pawlaka z WNG UŁ. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 21 listopada 2024 r. o godzinie 17.00 w sali 107N (budynek od strony ulicy Narutowicza 88) na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego.

Można się połączyć również online za pomocą aplikacji Microsoft Teams

Poznaj wyjątkowe Himalaje z wyjątkowym człowiekiem

Wiele osób marzy, by doświadczyć ekstremalnych podróży, lub poznać zagadki dalekiej Azji. Taką szansę zapewnia spotkanie z profesorem Włodzimierzem Pawlakiem. Prelekcję zaczniemy od odkrywania tajemnic Kathmandu, legendarnej stolicy Nepalu – miasta o chaotycznej zabudowie wymieszanej ze wspaniałymi zabytkami sakralnej sztuki hinduistycznej i buddyjskiej. Dalej zobaczymy drugie co do wielkości miasto Nepalu, czyli Pokharę nazywaną największym nepalskim „letniskiem”. Miejsce to jest wyjątkowe w skali światowej, gdyż jest punktem startowym dla wielu trekkingów i wypraw himalajskich. Następnie ruszymy w Himalaje, zobaczymy potężny masyw ośmiotysięcznika Annapurna zarówno od północy, jak i od południa, powędrujemy głębokimi dolinami rzek Marsyangdi, Modi oraz Kali Gandaki. Kolejnym punktem wyprawy będą liczne i majestatyczne lodowce oraz jeziora górskie. Poczujemy obniżone ciśnienie tlenu w powietrzu na wysokości 5400 m n.p.m. Doświadczymy niemal na własnej skórze dreszczu emocji, przeprawiając się przez górskie potoki za pomocą wiszących mostów. Jednocześnie poznamy i docenimy niezwykle ciężką pracę tragarzy górskich. Będziemy mieć także jedyną w swoim rodzaju szansę, by doświadczyć atmosfery panującej w lodżiach, czyli małych schroniskach zagubionych w ogromnych dolinach górskich Himalajów.
Profesor Włodzimierz Pawlak jest człowiekiem o wielu pasjach, jest naukowcem, geografem oraz podróżnikiem. Na co dzień pracuje w Zakładzie Meteorologii i Klimatologii Uniwersytetu Łódzkiego i zajmuje się m.in. problematyką wymiany gazów cieplarnianych (pary wodnej, dwutlenku węgla i metanu) między atmosferą a ekosystemami w różnym stopniu przekształconymi przez człowieka. Od ponad 30 lat podróżuje i uprawia turystykę górską. W swoich podróżach chętnie kieruje się w stronę Azji, Australii i Oceanii oraz szeroko pojętych obszarów subpolarnych. Odwiedził, m.in., Północą Norwegię, Szwecję, Finlandię i Islandię, Rosję, Chiny, Japonię, Nepal, Australię oraz Nową Zelandię. Przeszedł z plecakiem wszystkie pasma górskie zaliczane do Korony Gór Polski, wędrował po Alpach, Górach Skandynawskich, rosyjskim Ałtaju, Sajanach Wschodnich i Górach Barguzińskich, górach Tasmanii, Nowej Zelandii oraz oczywiście po Himalajach. Autor około 90 publikacji naukowych. Jest także członkiem międzynarodowej organizacji International Asscociation for Urban Climate oraz Polskiego Towarzystwa Geofizycznego. Prywatnie pasjonat książek oraz dobrej muzyki. Co ciekawe, w wolnych chwilach generuje hałas przy pomocy gitary elektrycznej.

Szczegóły wydarzenia

Miejsce wydarzenia: Narutowicza 88, 90-139 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 21 listopada 2024 (czwartek) 17:00 - 20:00

"monthViewContentUid" constant not set