Adresatami są uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, studenci oraz wszyscy zainteresowani tematyką geomorfologiczną. Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu (Regulamin_konkusu_MTG_2025.pdf) i pobrania karty zgłoszeniowej (Karta_zgłoszeniowa_Konkurs_MTG_2025.docx).
Przesłaniem tematu konkursu jest upowszechnienie wiedzy z zakresu geomorfologii – nauki zajmującej się ukształtowaniem powierzchni terenu. Formy geomorfologiczne mogą dawać wspaniałe i urozmaicone krajobrazy, ale warto zwrócić uwagę, że także rozległe i monotonne równiny są godne uwagi. Geomorfologia zajmuje się również przekształceniami form naturalnych na skutek działalności człowieka.
Inspiracją mogą być procesy geomorfologiczne, niektóre łatwe do uchwycenia, jak na przykład procesy eoliczne na plażach piaszczystych czy procesy stokowe po ulewnych deszczach na nieutrwalonych przez roślinność powierzchniach nachylonych. Geomorfologia wykracza także poza naszą planetę i zajmuje się zdalnym badaniem form rzeźby terenu innych ciał niebieskich, takich jak Księżyc, Mars czy Wenus.
Konkurs organizowany jest w związku z Międzynarodowym Tygodniem Geomorfologii zainicjowanym przez International Association of Geomorphologists (www.geomorph.org), a w Polsce koordynowanym przez Stowarzyszenie Geomorfologów Polskich (www.sgp.org.pl). To wydarzenie odbywa się w pierwszych dniach marca i jest wyjątkową okazją do popularyzacji wiedzy, ale także promowania najnowszych wyników badań naukowych.
Zachęcamy do zapoznania się z kalendarzem imprez odbywających się w ramach Międzynarodowego Tygodnia Geomorfologii, który będzie można znaleźć na stronie internetowej Stowarzyszenia Geomorfologów Polskich.
Konkurs na infografiki i krótkie filmy pt. GEOMORFOLOGIA DOOKOŁA, edycja 2025 został rozstrzygnięty!
Jury Konkursu w składzie:
- Danuta Dzieduszyńska,
- Joanna Petera-Zganiacz
- Lucyna Wachecka-Kotkowska
- Dominik Witkowski
nagrodziło w kategorii INFGRAFIKI:
- pierwsze miejsce: Mateusz Neska (Uniwersytet Łódzki, Wydział Nauk Geograficznych) „Parowy w Przysusze jako przykład wąwozów naturalnych, przekształconych antropogenicznie”
- wyróżnienie: Karina Borkowska (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych) „Czym jest lodowiec szelfowy i z czego się składa”
w kategorii KRÓTKIE FILMY:
- pierwsze miejsce: Małgorzata Poławska (Szkoła Podstawowa im. Bohdana Arcta w Kotuniu) „Geomorfologia oczami dwunastolatki”
- wyróżnienie: Mateusz Neska (Uniwersytet Łódzki, Wydział Nauk Geograficznych) „Krakowa Góra - morenowe wzgórze Garbu Gielniowskiego przykryte lessem”
Podczas oceny jury konkursu brało pod uwagę przede wszystkim wartość merytoryczną prac oraz kreatywność. Istotne znaczenie miały także aspekty estetyczne, których ocena nie mogła przeważać nad jakością zawartych w zgłoszonych pracach treściach.
GRATULUJEMY LAUREATOM!