KIERUNEK: TURYSTYKA ZRÓWNOWAŻONA
Opis studiów
Kierunek TURYSTYKA ZRÓWNOWAŻONA kształci w zakresie wdrażania i realizacji celów zrównoważonego rozwoju, określonych w rezolucji przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w dniu 25 września 2015 r. „Przekształcamy nasz świat: Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030”, w turystyce, rekreacji oraz w pokrewnych dziedzinach życia społeczno-gospodarczego.
Kierunek TURYSTYKA ZRÓWNOWAŻONA, profil ogólnoakademicki, studia realizowane tylko w trybie stacjonarnym. Kierunek przyporządkowany jest do dyscypliny geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna (85%) oraz nauki o Ziemi i środowisku (15%).
Głównym celem kształcenia jest wyposażenie absolwenta w wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne, umożliwiające samodzielne badanie, analizowanie i syntetyzowanie relacji kształtujących przestrzeń turystyczną, w tym prawidłowe rozumienie wzajemnych relacji między środowiskiem przyrodniczym i antropogenicznym a działalnością człowieka, dynamiki tych relacji oraz wpływu na zmiany w funkcjonowaniu zróżnicowanej terytorialnie przestrzeni turystycznej, z uwzględnieniem celów zrównoważonego rozwoju w geografii turyzmu. Program studiów bazuje m.in. na doświadczeniu i dorobku badawczo-dydaktycznym pracowników Instytutu Geografii Miast, Turyzmu i Geoinformacji, będącego jednostką prowadzącą kierunek, pracowników Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego oraz jednostek i podmiotów współpracujących
Główne przedmioty
- Problemy współczesnego świata
- Podstawy turystyki
- Globalne problemy turystyki
- Etyka zrównoważonego rozwoju
- Społeczne aspekty zrównoważonego rozwoju
- Polityki zrównoważonego rozwoju
- Dziedzictwo kulturowe w turystyce
- Dziedzictwo przyrodnicze w turystyce Infrastruktura w turystyce zrównoważonej
- Metodologia badań turystyki
- Metody badań ilościowych
- Metody badań jakościowych
- GIS
- Przestrzeń turystyczna
- Planowanie przestrzenne w turystyce
- Strategie rozwoju turystyki
- English workshops (konieczna znajomość j. angielskiego na poziomie B2, doskonalenie języka angielskiego do poziomu B2+)
- Projekt badawczy
- Wykłady eksperckie
Sylwetka absolwenta
Zgodnie z posiadaną wiedzą i umiejętnościami uzyskanymi podczas studiów II stopnia, absolwent będzie przygotowany do zarządzania turystyką i przestrzenią turystyczną z uwzględnieniem celów zrównoważonego rozwoju wg Agendy ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030, badań przestrzennych aspektów turystyki i rekreacji oraz do pracy na stanowiskach różnych szczebli, w tym kierowniczych, związanych z turystyką, m.in w:
- biurach podróży, hotelach, ośrodkach wypoczynkowych, sportowych i rekreacyjnych, centrach rekreacji, centrach informacji turystycznej, innych obiektach turystycznych, noclegowych i rekreacyjnych,
- jednostkach organizujących i zarządzających ruchem turystycznym oraz rekreacją,
- jednostkach organizujących i zarządzających przestrzenią turystyczną i rekreacyjną,
- administracji rządowej i samorządowej,
- organizacjach pozarządowych, fundacjach i stowarzyszeniach,
- przedsiębiorstwach i instytucjach organizujących i zarządzających produktami turystycznymi i rekreacyjnymi.
Absolwent studiów magisterskich kierunku Turystyka Zrównoważona będzie przygotowany do podejmowania wyzwań badawczych i może kontynuować kształcenie w szkołach doktorskich Uniwersytetu Łódzkiego.
Zasady przyjęć
O przyjęcie na studia mogą ubiegać się absolwenci studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich wszystkich kierunków studiów.
W przypadku zbyt dużej liczby zgłoszeń o przyjęciu na studia decyduje konkurs dyplomów.
Kandydaci powinni posługiwać się językiem angielskim co najmniej na poziomie B2.
Co dalej?
Kontakt dla kandydata
E-mail: dziekan@geo.uni.lodz.pl slawoj.tanas@geo.uni.lodz.pl
Telefon: (42) 635 45 88