KIERUNEK: GEOINFORMACJA
Opis studiów
Kierunek studiów GEOINFORMACJA jest dedykowany wszystkim absolwentom studiów licencjackich, zainteresowanych zaawansowanym wykorzystaniem Systemów Informacji Geograficznej w dalszej pracy zawodowej, zarówno w firmach, jak i urzędach czy instytucjach edukacyjnych. Studenci na kierunku geoinformacja mogą zdobywać wiedzę i umiejętności w zakresie zaawansowanych metod, technologii związanych z szeroko rozumianymi systemami informacji geograficznej oraz ich zastosowania w geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarce przestrzennej, a także w badaniach przyrodniczych. Studia te dają wykształcanie na poziomie ogólnoakademickim o dużym potencjale wykorzystania go w praktyce. Studenci rozwijają umiejętności pozyskiwania, wizualizacji i analizy danych przestrzennych zarówno wektorowych, jak i rastrowych, programowania na potrzeby GIS, baz danych (języka SQL). Studia oferują wiedzę i umiejętności z geografii, matematyki i informatyki w zakresie niezbędnym do zrozumienia, analizy i modelowania problemów przestrzennych oraz znajomości specjalistycznych narzędzi informatycznych.
Specjalności
Na poziomie studiów magisterskich studenci maja możliwość wyboru przedmioty do wyboru w ramach specjalności Analityk GIS.
W przypadku, gdy kandydat na wybrany kierunek (specjalność) studiów II stopnia nie ma przygotowania z tego kierunku w zakresie studiów I stopnia, powinien uzupełnić to przygotowanie w trakcie studiów II stopnia. Efekty kształcenia do uzupełnienia wykształcenia w zakresie studiów I stopnia ustala Dziekan zgodnie z programem studiów I stopnia.
Główne przedmioty
- Algebra macierzy
- Metody cyfrowe w teledetekcji
- Programowanie w języku Python
- Analizy geograficzne zjawisk społecznoekonomicznych
- Teoria grafów i sieci
- Analizy geograficzne zjawisk fizycznych
- Podstawy przedsiębiorczości i zarządzania
Sylwetka absolwenta
Absolwent posiada rozszerzoną wiedzę na temat analiz przestrzennych oraz rozwiązań informatycznych z zakresu geoinformacji. Powinien być przygotowany do wykorzystania posiadanej wiedzy w rożnych dziedzinach gospodarki, w których wykorzystywana jest informacja przestrzenna w sposób zaawansowany: administracji rządowej i samorządzie terytorialnym, ochronie środowiska, a także w instytucjach związanych z tworzeniem i nadzorowaniem informatycznym systemów GIS. Absolwent powinien być przygotowany do podjęcia studiów trzeciego stopnia.
Zasady przyjęć
O przyjęcie na studia mogą ubiegać się absolwenci studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich wszystkich kierunków studiów. W przypadku zbyt dużej liczby zgłoszeń o przyjęciu na studia decyduje konkurs dyplomów.
Co dalej?
Kontakt dla kandydata
E-mail: dziekan@geo.uni.lodz.pl
Telefon: (42) 635 45 68