„Spotkania z geografią na WNG UŁ” trwają!

Kolejne odbyło się 12 lutego. W wykładzie Pani prof. Elżbiety Kobojek pt. „Krajobrazy Polski. Zróżnicowanie, geneza użytkowanie” uczestniczyła młodzież z łódzkich liceów: I LO, III LO, XV LO, XXIX LO, XXXIII LO, PLO UŁ oraz z I LO w Łowiczu, ZSP w Rawie Mazowieckiej, ZS w Tomaszowie Mazowieckim i Samorządowego LO w Zgierzu.

 

Pani prof. E. Kobojek, na przykładzie wybranych regionów Polski, ukazała wpływ budowy geologicznej na rzeźbę danego obszaru, jego gleby i roślinność.

Uczniowie podczas wykładu rozpoznawali też wybrane miejsca i krajobrazy na fotografiach. Pani Profesor wyjaśniła m. in. jak doszło do powstania i jak wygląda jedyna pustynia w naszym kraju, czyli antropogeniczna Pustynia Błędowska oraz dlaczego znikają z krajobrazu Polski sandry i kemy.

Wykład był bogato ilustrowany, a Pani prof. E. Kobojek ekspresyjnie wyjaśniała związki i zależności, które wytworzyły się pomiędzy przyrodą a działalnością człowieka. 

Po wykładzie szkoły skorzystały z oprowadzania po naszym Wydziale, a I LO z Łowicza udało się do Muzeum Geologicznego na zaplanowane zajęcia. 

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z tego spotkania.