O studiach

Studia podyplomowe Analityk GIS realizowane są na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Celem studiów jest poznanie i pogłębienie aktualnej wiedzy na temat Systemów Informacji Geograficznej. Studia są przeznaczone dla osób, które zamierzają wykorzystać w pracy zawodowej analityczne możliwości GIS. Słuchacz studiów podyplomowych poznaje możliwości oprogramowania ArcGIS z rozszerzeniami Spatial Analyst i Geostatystical Analyst firmy Esri, programowania w języku Python, ArcGIS Arcade oraz geoprocessing  z wykorzystaniem Model Buildera. Tworzy własne projekty i analizy z wykorzystaniem GIS. Po zakończeniu studiów absolwent będzie kompetentny do samodzielnego wykonania wizualizacji i analizy danych przestrzennych, programowania, tworzenia map i projektów GIS. Absolwent będzie znał dane wektorowe  i rastrowe oraz potrafił je wykorzystać w statystykach przestrzennych oraz własnych projektach. Poziom wiedzy nabytej w trakcie zajęć odpowiadać będzie umiejętnościom wymaganym na stanowisku analityka GIS. 

Plan studiów

Plan studiów podyplomowych obejmuje 200 godzin, w tym 50 godzin wykładów i 150 godzin ćwiczeń komputerowych, 30 punktów ECTS. Plan studiów składa się z pięciu modułów:

Lp.Nazwa modułuLiczba ECTS i godzin
Punkty ECTSWykładyĆwiczenia
1Podstawy GIS71830
2Programowanie w GIS6935
3Metody cyfrowe w teledetekcji71434
4Zaawansowanie analizy przestrzennej8941
5Projekt końcowy210
Razem3050150

 

Zajęcia na studiach podyplomowych trwają przez dwa semestry i odbywają się systemem zaocznym, co dwa tygodnie (sobota, niedziela) w salach dydaktycznych w budynku Collegium Geographicum przy ul. Stefana Kopcińskiego 31. Wydział dysponuje odpowiednim zapleczem dydaktycznym i salami komputerowymi. Istnieje możliwość pracy na własnych laptopach w trakcie zajęć. Uczestnik otrzyma wówczas roczną licencję ArcGIS na swój laptop. Zamiar korzystania z własnego sprzętu komputerowego należy zgłosić po przyjęciu na studia. 
Zajęcia prowadzą nauczyciele akademiccy, pracownicy ESRI Polska oraz praktycy. W skład Rady Programowej studiów podyplomowych wchodzą: prof. dr hab. Iwona Jażdżewska, dr hab. Krzysztof Będkowski prof. UŁ, dr hab. Jacek Urbański.

Profil kandydata

Do uczestnictwa zapraszani są absolwenci dowolnych kierunków studiów wyższych, doktoranci, pracownicy rożnych firm,  w których wykorzystywane są informacje przestrzenne. Oferujemy interesujące zajęcia, które mogą być wykorzystane w praktyce między innymi w: administracji samorządowej i państwowej każdego szczebla, planowaniu przestrzennym
 i urbanistyce, zarządzaniu kryzysowym, projektowaniu i zarządzaniu infrastrukturą techniczną, ochronie środowiska, marketingu, popularyzacji dziedzictwa kulturowego i innych. Adresatem studiów są również osoby i firmy korzystające z Systemów Informacji Geograficznej, które zajmują się tworzeniem baz danych zawierających obiekty o charakterze przestrzennym, zarządzaniem takimi bazami oraz realizujące różnego rodzaju analizy i ekspertyzy społeczne, ekonomiczne, środowiskowe. Podjęcie studiów nie wymaga znajomości podstaw GIS. Oczekujemy od kandydatów podstawowej wiedzy i umiejętności posługiwania się komputerem i programami biurowymi.  

Rekrutacja

Kandydaci na podyplomowe studia przyjmowani są bez egzaminu. Nabór na podyplomowe studia rozpoczyna się 1 czerwca i trwa do 30 września br. W przypadku większej liczby kandydatów niż miejsc przyjęcie na studia podyplomowe będzie odbywało się na podstawie miejsca na liście rankingowej sporządzonej według następującej punktacji:

  • Dyplom ukończenia studiów I stopnia (licencjat lub tytuł inżyniera): 1 pkt.
  • Dyplom ukończenia studiów II stopnia (tytuł magistra): 2 pkt. 
  • Dyplom ukończenia jednolitych studiów magisterskich (tytuł magistra): 2 pkt. 
  • Tytuł doktora: 3 pkt
  • Uczestnik szkoły doktorskiej: 3 pkt.
  •  Aktywność zawodowa lub studia związane z problematyką GIS (potwierdzone dokumentami): 1-3 pkt. 

Rekrutacja odbywa sie elektronicznie. Wypełnione i zeskanowane dokumenty rekrutacyjne proszę przesłać elektronicznie na adres e-mail  studiów podyplomowych analitykgis@geo.uni.lodz.pl
Podyplomowe Studia Analityk GIS  zaplanowano dla grupy składającej się z 15-22 osób. W przypadku większej liczby chętnych może być uruchomiona dodatkowa grupa.

Wymagane dokumenty

  • Odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych (licencjat lub magisterskie) lub zaświadczenie o kształceniu w szkole doktorskiej lub poświadczenie o uzyskaniu stopnia doktora lub zaświadczenie o aktywności zawodowej lub ukończonych studiach związanymi związanych z problematyką GIS,
  • podanie (wzór dostępny TUTAJ),
  • kwestionariusz osobowy (wzór dostępny TUTAJ
  • regulamin studiów podyplomowych (TUTAJ)

Informacja o przetwarzania danych osobowych dla osób uczestniczących w rekrutacji na studia podyplomowe oraz dla słuchaczy studiów podyplomowych:
https://www.bip.uni.lodz.pl/inne/ochrona-danych-osobowych/klauzule-informacyjne

Opłaty

Koszty uczestnictwa w bieżącym roku akademickim wynoszą 5400,00 zł (2700,00zł za semestr)

Dane kontaktowe

mgr Beata Bombiak-Matuszewska
Dziekanat Wydziału Nauk Geograficznych
ul. Narutowicza 88, 90-139 Łódź, pok. 4a
(0-48-42) 665-59-01
analitykgis@geo.uni.lodz.pl

Kierownik studiów podyplomowych

Prof. dr hab. Iwona Jażdżewska 
analitykgis@geo.uni.lodz.pl

Plan zajęć

Plan zajęć dostępny będzie przed rozpoczęciem studiów podyplomowych.